Urządzenia GPS mogą pozwolić na spore oszczędności na flocie pojazdów

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach praktycznie każde większe przedsiębiorstwo posiada flotę pojazdów. Jako że koszty utrzymania samochodów nie utrzymują się na niskim poziomie, corocznie na cele amortyzacyjne w tej kwestii przekazywane są ogromne środki. Coraz częściej firmy zaczynają zatem myśleć o oszczędnościach. Jedną z jej form jak najbardziej umożliwiają urządzenia GPS.

Technologia GPS dzięki znacznemu rozwojowi i unowocześnieniu może się przydać w bardzo wielu dziedzinach naszego życia. Obecnie daje ona możliwość nie tylko prowadzenia bezprzewodowych rozmów, ale także nawigowania po całym świecie oraz monitorowania GPS. Aby umożliwić to ostatnie zadanie, niezbędne jest zamontowanie nadajnika GPS w samochodzie. Dla lepszego efektu nie tylko ukrywa się go w karoserii, ale także podłącza do komputera pokładowego. Dzięki temu za pomocą satelity do odpowiedniej bazy danych spływają wszelkie informacje odnośnie użytkowania pojazdu flotowego.

Nadajnik GPS przekazuje do centrali bardzo szczegółowe informacje. Pojawiają się tam dane odnośnie obecnego położenia pojazdu oraz trasy jaką już pokonał. Co więcej, nowoczesne pozycjonery są w stanie odebrać z komputera pokładowego także informacje na temat średniej i maksymalnej prędkości, spalania w każdym momencie oraz stanu baku z paliwem. Dostęp do informacji umożliwiany jest przez firmę zarządzającą za pomocą specjalnego panela internetowego. Aby do niego wejść oraz eksplorować dane potrzebny jest nie tylko identyfikator pojazdu, ale również także i hasło dostępowe.

Tak skalibrowana baza danych pozwala właścicielowi floty na bardzo wnikliwą analizę użytkowania pojazdu. Dzięki temu możliwe będzie wskazanie słabych punktów jazdy danego kierowcy oraz ich poprawa. W linii prostej działanie takie z pewnością przyniesie przedsiębiorstwu wymierne oszczędności finansowe.

Montaż pozycjonera i jego obsługa nie są w dzisiejszych czasach nadmiernie drogie. Zamontowanie nadajnika GPS, to koszt rzędu kilkuset złotych. Miesięczny abonament za jego obsługę waha się nawet od kilku złotych.